Mleko zagęszczone – blog

Mleko zagęszczone – co musimy o nim wiedzieć?

Mleko zagęszczone – co musimy o nim wiedzieć?

Mleko zagęszczone jest cieczą gęstą oraz kremową. Możemy kupić je w kartonikach, puszkach czy też w tubkach. Są one produktem dedykowanym specjalnie dla naszych pociech. Wielu rodzicom przypominają one smak ich dzieciństwa, kiedy tubka mleka zagęszczonego zastępowała wówczas niedostępną czekoladę oraz pozwalała na doświadczenia "słodyczy ekstremalnej", która w za dużych dawkach spowodować może wstręt trwały do smaku słodkiego oraz mlecznych produktów

Mleko zagęszczone, nazywane jest również mlekiem skondensowanym. Ten artykuł, który znajdziemy w puszcze, może być dodawany do różnych zup, czy też sosów. Mleko skondensowane, które występuje w kartoniku, zdecydowanie najczęściej jest dodawane do kawy, natomiast to w tubce bardzo często dodawane jest również do deserów. Mleko skondensowane, jest to artykuł jaki powstaje poprzez częściowe odparowanie wody z mleka znormalizowanego, a więc takiego które ma określoną ilość tłuszczów. Cały proces zagęszczania mleka krowiego, następuje poprzez obdarowanie wody. Mleko skondensowane, to gęsta mieszanka o białym kolorze, która ma ściągającą, gładką gęstość. Co jeszcze musimy wiedzieć na jego temat?

Czym konkretnie jest mleko skondensowane?

Mleko skondensowane, to po prostu kremowa, gęsta ciecz. Ten właśnie artykuł, możemy znaleźć na przykład w tubkach, w kartonikach, czy też w puszkach. Mleko skondensowane głównie jest przeznaczone dla dzieci. Rodzicom bardzo często ten właśnie artykuł kojarzy się z czasami dzieciństwa, kiedy tubka mleka była łatwiej dostępna niż czekolada, także dzieci mogły sobie na niego pozwolić. Niekiedy była spożywana tak często, że dzieci miały okresowy wstręt do słodkich produktów nabiałowych. 

Jak właściwie powstaje mleko skondensowane?

Mleko skondensowane, powstaje poprzez proces odparowania wody w pełnotłustego mleka. Cały proces odbywa się w temperaturze 55 – 60 stopni Celsjusza, przy zmniejszonym Ciśnieniu. Mleko skondensowane, a więc mleko zagęszczone, jest to artykuł nabiałowy oczyszczony, który później został przestudzony i podgrzany. Dzięki temu, z niego usunięte zostały bakterie, ich pochodne, jak również fermenty które mają znaczny wpływ na trwałość mleka o znormalizowanej ilości tłuszczu. Warto wiedzieć, że mleko zagęszczone zawsze jest poddawane procesowi homogenizacji, która sprawia że dany artykuł ma jednolitą konsystencję. Później mleko jest jeszcze schładzane i dalej wylewanej do opakowań i poddawane procesowi sterylizacji.

Jakie właściwości ma mleko skondensowane?

Warto wiedzieć, że niestety mleko skondensowane nie cieszy się dobrą opinią, ponieważ nie jest to produkt prozdrowotny, ekologiczny. W jego składzie znajdziemy bardzo dużo tłuszczu, jak również mleko skondensowane ma dużo tłuszczu. W niektórych tego typu artykułach znajdziemy również konserwanty, a tym samym mleko to ma bardzo dużo kalorii. Ponadto, artykuł ten nie ma dobrego wpływu na układ trawienny, ani kondycję całego systemu. Jest za to bardzo smaczne