Mleko zagęszczone – blog

Jakie właściwości ma mleko zagęszczone?

Jakie właściwości ma mleko zagęszczone?

BEE – mleko zagęszczone (skondensowane), cieszy się dużą sławą. To w puszce można dodawać do zup oraz sosów. Mleko skondensowane w kartoniku przeważnie dodaje się do kawy, z kolei to w tubce wzbogaca skład deserów. Mleko skondensowane (zagęszczone) jest artykułem pochodzącym przez częściowe wyeliminowanie wody z mleka znormalizowanego (o danej zwartości tłuszczu). Mechanizm zagęszczania mleka krowiego występuje w efekcie parowania wody. Mleko skondensowane jest gęstą mieszanką o kremowej barwie oraz ściągającej, gładkiej gęstości.

Co to jest mleko skondensowane?

Mleko skondensowane to gęsta, kremowa ciecz. Możemy je kupować w puszkach, kartonikach czy w tubkach, jakie są artykułem przeznaczonym głównie dla dzieci. Wielu rodzicom przypominają one słodki czas ich dzieciństwa, gdy tubka mleka skondensowanego zamieniała niedostępną wtedy czekoladę oraz pozwoliła na doświadczenie „ekstremalnej słodyczy”, jaka w za dużych ilościach mogła sprawić trwały wstręt do słodkiego smaku oraz artykułów nabiałowych.

Jak występuje mleko skondensowane?

Mleko skondensowane dostaje się poprzez odparowanie wody z pełnotłustego mleka w temperaturze 55-60 stopni Celsjusza, pod zmniejszonym ciśnieniem. Mleko skondensowane (skondensowane) to mleko zdezynfekowane, następnie przestudzone i podgrzane, co pozwala usunąć z niego bakterie, ich produkty oraz fermenty wpływające na odporność mleka, o znormalizowanej zawartości tłuszczu. Mleko zagęszczone poddawane jest procesowi homogenizacji, która powoduje, że produkt ma jednolitą konsystencja, tymczasem następnie jeszcze się je schładza i wylewa się je do opakowań (puszek czy tubek) i poddaje się je antyseptyce.

Jakie wartości ma mleko skondensowane?

Mleko skondensowane nie cieszy się opinią artykułu ekologicznego ani prozdrowotnego. Ma dużą ilość tłuszczu, natomiast mleko streszczone dosładzane ma także wiele cukru. Niesłodzone mleko skondensowane ma konserwanty, natomiast mleko streszczone słodzone jest niezwykle kaloryczne. Nie oddziałuje odpowiednio na układ trawienny ani na kondycję systemu. Jest za to niezwykle dobre.

Czy mleko skondensowane to dobry artykuł?

Zdecydowanie można określić, iż mleko skondensowane dosładzane jest niezdrowe, gdyż jest artykułem złożonym często z węglowodanów prostych oraz zwykle będącej w mleku laktozy, poprzez co staje się niezwykle kaloryczne. Należy podkreślić, iż obecny w artykule cukier w tak ogromnej zawartości, przewyższa swym oddziaływaniem odmienne elementy wzmacniające jak witaminy lub minerały, wyrażając negatywny wpływ na system. W związku z tymże zwiększa stany zapalne, destabilizuje gospodarkę węglowodanową i podnosi przyrost wagi ciała.